Hledám pomoc

Připravili jsme pro Vás seznam ověřených zdrojů, kde najít pomoc. Ať už hledáte lékařskou péči, práci nebo třeba praktické informace o životě v ČR - směrujeme Vás k těm, kteří Vám pomůžou.

Hlavní kontakty


Materiální pomoc


Finanční pomoc


Práce


Vzdělávání, školy a děti


Školy a vzdělávání

Volnočasové aktivity

 • Projekt Razom.cz
  Příručka aktivit pro děti z Ukrajiny a jejich maminky. Cílem je poskytnout začátečníkům co nejklidnější start a pozvat je do místních komunit.
 • Mapa pomoci (Umapa) - přehledné zobrazení aktivit pro volný čas ve Vašem okolí.
  Cílem Mapy pomoci (Umapy) je přehledně a na jednom místě zobrazovat všechna důležitá a užitečná místa, služby i informace, které mohou lidé přicházející z Ukrajiny potřebovat pro snadnější orientaci v novém domově.

 • Klub a herna Rodina hrou (Praha)
  Odpočinkový prostor pro rodiče s dětmi, rusky mluvící personál

 • Nadační fond děti Ukrajiny
  Český nadační fond zaměřený na výchovu a vzdělávání ukrajinských dětí do 17 let, včetně mimoškolních aktivit v podobě sportovních, výtvarných či hudebních kroužků, výuku cizích jazyků a dalších aktivit. Pomoc probíhá za pomoci Ministerstva školství, tělovýchovy a mládeže ČR, Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a dobrovolníků.

Čeština 


Podmínky vstupu a pobyt v ČR


Oznámení o registraci pobytu cizinců

Po příjezdu se musíte do třiceti pracovních dnů zaregistrovat na Úřadu cizinecké policie.Občanská policie

 • Evropská Komise
  Důležité informace o právech uprchlíků v případě překročení hranic do země EU

Česká republika


Slovensko


 • Informace pro uprchlíky z Ukrajiny
  Vstup na Slovensko je umožněn všem osobám, které utíkají před válečným konfliktem na Ukrajině. Také občanům jiných zemí, kteří jsou aktuálně na Ukrajině. Momentálně je vstup umožněn i osobám, které nemají platný cestovní doklad (biometrický pas). Cestujete-li s nezletilými dětmi, doporučuje se mít u sebe alespoň rodný list dítěte. Osobám bez platného cestovního pasu se doporučuje mít u sebe jiné doklady (např. občanský průkaz, řidičský průkaz, povolení k pobytu na Ukrajině, rodné listy dětí atd.).V případě, že hranici překročí dítě bez doprovodu, příslušný úřad koordinuje ve spolupráci s policií umístění dítěte do vybraného zařízení.

 • Na Slovensku již spustili vlastní stránky, které nabízejí pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Pro další informace je třeba vyplnit formulář (tlačítko „I need help“). Lidem v nouzi nabízejí finanční pomoc nebo ubytování.

Polsko


Ubytování


Evakuace a doprava


Zdravotní péče


Lékařská péče

 • Důležité kontakty (telefonní čísla)

  112 – Jednotné evropské číslo tísňového volání( Nemusíte mluvit česky, mít kredit a volat se dá i s omezeným signálem)
  150 – Hasičský záchranný sbor ČR
  155 – Zdravotnická záchranná služba
  158 – Policie ČR
  156 – Městská policie nebo obecní policie
   
 • Zdravotní péče a pojištění
  Informace Ministerstva zdravotnictví o zdravotní péči pro občany Ukrajiny. Získání bezplatné zdravotní péče a pojištění.

  Infolinka Ministerstva zdravotnictví pro dotazy ke zdravotnické péči pro občany z Ukrajiny +420226201221 – volba č. 2 (denně od 8 do 19 hodin). Linka slouží ke komunikaci v českém, ukrajinském a ruském jazyce, a to i pro případy tlumočení do českého jazyka pro poskytovatele zdravotních služeb.

  Email: [email protected]
 • Mapa pomoci (Umapa) - přehledné zobrazení lékařů ve Vašem okolí
  Cílem Mapy pomoci (Umapy) je přehledně a na jednom místě zobrazovat všechna důležitá a užitečná místa, služby i informace, které mohou lidé přicházející z Ukrajiny potřebovat pro snadnější orientaci v novém domově.
 • Informace o cestovním pojištění
  Občan Ukrajiny, který přicestuje na území ČR, může v ČR též pobývat až 90 dní jako turista, bez nutností sjednávat si vízum. Po dobu turistického pobytu však musí mít sjednáno komerční cestovní pojištění.

  Více info o cestovním zdravotním pojištění na webu ministerstva vnitra.

  Více o mezinárodní ochraně na webu ministerstva vnitra.

 • Kde sjednat cestovní pojištění:
  Česká pojišťovna
  KB pojišťovna
  PVZP
  ČSOB pojišťovna
 • Zajištění lékařské péče bez zdravotního pojištění

  Lékaři pro Ukrajinu
  Rozcestník s kontakty na jednotlivé praktické lékaře pro dospělé, děti i dorost i na specializované ambulance. Ohledně konkrétní péče a ošetření je nutné lékaře přímo kontaktovat.

  uLékaře.cz - Lékařské poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny
  Bezplatně konzultujeme a domluvíme schůzku s lékařem po celé ČR. Lékaři a sestry vám pomohou ve vašem rodném jazyce. Zjednodušili jsme pro vás služby. Potřebujeme pouze vaši e-mailovou adresu a telefonní číslo.

  Zdravotnická skupina EUC
  Bezplatná základní zdravotní péče ukrajinským občanům bez českého zdravotního pojištění na EUC klinikách ve městech České Budějovice, Hradec Králové, Kladno, Liberec, Ostrava, Plzeň, Praha (Kartouzská, Opatovská, Šustova), Přelouč, Ústí nad Labem, Zlín.

  VZP pomáhá
  Seznam nemocnic, kde zajistí neodkladnou péči pro ty, kteří ještě nejsou pojištění.
 • EDA, odborné konzultace 
  Rodinám přicházejícím z Ukrajiny, které pečují o malé děti se zrakovým postižením a kombinovaným postižením ve věku 0-7 let, nabízíme bezplatné odborné konzultace. Konzultace mohou být jak jednorázové, tak mít dlouhodobější podobu služby rané péče. 
 • Očkování proti covid-19 

  Při vstupu do veřejného zdravotního pojištění ve kterékoliv zemi EU vzniká nárok na bezplatné očkování na základě čísla pojištění. (Registrace na očkování)
   

  Pro samoplátce je možnost se očkovat na základě povolení k dlouhodobému pobytu (nad 90 dní) nebo na základě dlouhodobého víza. Cena se pohybuje kole 400Kč, dle ceníku konkrétního očkovacího centra. (Registrace na očkování)
 • Komunikační karty v oblasti poskytování zdravotní péče v českém a ukrajinském jazyce

 • Vyhledávač ekvivalentů ukrajinských léčiv na předpis
  Konverze ukrajinských léčiv na předpis na ekvivalentní evropský produkt.

Psychologická pomoc


Právní pomoc


Jiné


Zprávy


 • Proukrainu.cz
  Online portál ukrajinské redakce s články, které pomohou v každodenním rozhodování a zahájení běžného života v České republice.

 • Rádio Ukrajina
  Nové české rádio v ukrajinštině. Praktické rady a místní zajímavosti. Ukrajinská hudba a rozhovory. Pohádky pro děti a básně.
  Poslouchejte na webu: radioukrajina.cz
  A také v aplikaci: radia.cz

 • Ukrajinské rádio Českého rozhlasu
  Živé vysílání aktuálních informací z Ukrajiny, podcasty v ukrajinštině a ukrajinské pohádky pro děti. Na webu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz Vysílání je dostupné i v digitálním rádiu DAB+ a v televizní síti standardu DVB-T2 

 • Hlavní zpravodajská relace České televize
  Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR a ve světě. Události tlumočené do ukrainštiny.

 • ua Seznamzpravy.cz
  Zpravodajství a informace v ukrajinštině.

 • en  Twitter
  šíří povědomí o SKUTEČNÉ situaci na Ukrajině! Překlad informací o ukrajinských TG a státních kanálech #StandWithUkraine

Mobilní operátoři


 • Mobilní operátoři
  Pro aktuální ceny volání na Ukrajinu přejděte na web operátora. Stránka je v ukrajinštině.
  T–Mobile
  Vodafone
  O2

Pomoc zvířatům


Chybí vám na této stránce nějaké informace, zdroje či odkazy? → Kontakt
Obsah stránek aktualizujeme jednou za dva dny a přidáváme návrhy až po ověření.


Chcete nám pomoci s tímto webem? Uvítáme pomoc s přípravou obsahu, jazykovými překlady a ověřováním informací. Přidejte se do komunity Česko.Digital a spojte se s námi ve Slacku.